Rejestracja: 56 658 44 87 | e-mail: stomatologrejestracja@citomed.pl

Stomatologia w narkozie - co to jest?

Konieczność wykonania zabiegu stomatologicznego, nie rzadko wywołuje u pacjentów lęk. Głównym źródłem strachu jest obawa, przed bólem. Dentyści owiani są bowiem złą sławą. Wszystko za sprawą, dawnych metod leczenia zębów, które nie zawsze były skuteczne, za to niezwykle bolesne. Obecny rozwój stomatologii, pozwala na odzyskanie zdrowego uśmiechu w sposób całkowicie komfortowy dla pacjenta. W przypadku wymagających zabiegów stosowana jest narkoza.


Choroby zębów
Ból zęba określany jest mianem, jednego z najgorszych rodzajów bólu Potrafi on skutecznie wykluczyć nas z codziennego funkcjonowania. Chore zęby to jednak nie tylko ból, któremu można doraźnie zaradzić. Psujące się zęby stanowią zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Bakterie, które niszczą strukturę zęba, mogą przedostawać się do krwiobiegu, to z kolei może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, nerek, a nawet problemów okulistycznych. Próchnica to najpowszechniejszy problem, z jakim spotykają się dentyści. Dotyka zarówno najmłodszych pacjentów, jak i tych starszych. Główną przyczyną pojawienia się próchnicy, jest nadmierne spożywanie słodkich pokarmów i napojów. Dodatkowo nieodpowiednia higiena jamy ustnej potęguje powstały problem. By zapobiegać próchnicy, trzeba pamiętać o zdrowej zbilansowanej diecie. Warto zainwestować w dobrej jakości szczoteczkę do zębów, oraz odpowiednią dla nas pastę. Regularne wizyty u stomatologa, pozwolą w porę wykryć pojawiającą się zmianę i skutecznie ją leczyć. Poza próchnicą, do dentysty zgłaszają się także pacjenci z problemem nadwrażliwości zębów, zapalenia miazgi, paradontozy czy wad zgryzu. Każde z wymienionych schorzeń, może odbierać nam poczucie komfortu i pewności siebie. By uniknąć tego rodzaju problemów, bądź zminimalizować ich negatywne skutki, należy znaleźć specjalistę, który pomoże nam odzyskać zdrowy i piękny uśmiech.


Specjalista na miarę potrzeb
Do niedawna dentyści uważani byli za sadystów, którzy zajmują się jedynie wyrywaniem zębów i to bez skutecznego znieczulenia. Na szczęście rozwój stomatologii, oraz wiedzy lekarzy pozwolił znaleźć rozwiązania, dzięki, którym pacjenci mogą czuć się bezpiecznie i mieć pewność efektywnego leczenia. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych znajdziemy sprzęt, który pozwala na dokładne zbadanie zębów i dziąseł. Dzięki temu lekarz dokładnie widzi, który obszar szczęki należy poddać leczeniu. Wysokiej jakości sprzęt, daje gwarancję bezbolesnego oraz spektakularnego efektu. Dla najlepszych specjalistów stomatologia nie ma granic. Nawet najgorszej wyglądający uśmiech zamienia się w nieskazitelnie piękny i zdrowy. Kluczem do sukcesu jest znalezienie gabinetu, który specjalizuje się w leczeniu konkretnych schorzeń. Warto poszukać placówek, w których zostaniemy kompleksowo zbadani i bez względu na stopień problemu, skutecznie leczeni.


Sposób na lęk
Ból podczas zabiegu stomatologicznego, to największa obawa pacjenta, które często powoduje, że rezygnują oni z wizyty u dentysty. Jednak obecne sposoby znieczulania, pozwalają na zniwelowanie dyskomfortu w trakcie leczenia. W przypadku drobnych ubytków lekarze stosują tzw. znieczulenie powierzchniowe, które pozwala znieczulić okolicę zęba. Jest to chętnie wybierana metoda, szczególnie w przypadku dzieci, które obawiają się zastrzyku w dziąsło. Bowiem kolejny rodzaj znieczulenia, czyli infiltracja, polega właśnie na wstrzyknięciu środka, który pozbawia czucia komórek nerwowych. Innym odpowiednikiem takiej formy znieczulenia, jest znieczulenie komputerowe, które pozwala zaaplikować takie same substancje, jednak bez użycia strzykawki, tylko za pomocą specjalnego aplikatora. W przypadku pacjentów, którzy odczuwają spory lęk przed zabiegiem, specjalistyczne gabinety stosują tzw. sedacje, czyli, podanie środka rozweselającego. Pozwala on na rozluźnienie pacjenta i wprowadzenia go w czasową nieświadomość. Przy poważnych zabiegach stomatologicznych jak np. trudne ekstrakcje zębów, stosowana jest narkoza.


Narkoza w stomatologii
Wskazaniem do podania narkozy pacjentowi, są przede wszystkim trudne zabiegi stomatologiczne. Niekiedy jednak narkoza jest jedynym sposobem znieczulenia, które pozwala na wyleczenie zębów, pacjentom cierpiącym na dentofobię czy paniczny lęk przed dentystą. Podczas znieczulenia ogólnego, jesteśmy całkowicie nieświadomi, dzięki czemu nie odczuwamy ani bólu, ani lęku. Wówczas lekarz może swobodnie wykonać dany zabieg. Należy jednak pamiętać, że podanie narkozy może być możliwe tylko po zakwalifikowaniu pacjenta do tego rodzaju znieczulenia, przez anestezjologa. Bezpośrednio przed zabiegiem, jest wykonywany szereg badań, które informują lekarza o naszym bieżącym stanie zdrowia. Pacjenci przelękłe chorujący np. na cukrzycę, czy choroby układu krążenia, mogą zostać wykluczeni z możliwości podania narkozy. Zabieg stomatologiczny w znieczuleniu ogólnym, to niewątpliwy komfort. W bezpieczny i szybki sposób możemy pozbyć się problemu z naszymi zębami, nie tracąc przy tym nerwów. W Szpitalu Cito Care oferujemy szereg rozwiązań, idealnie dopasowanych do twoich potrzeb i oczekiwań.