Rejestracja: 56 658 44 87 | e-mail: stomatologrejestracja@citomed.pl

Zgrzytanie zębami - co robić?

Zgrzytanie zębami określane jest fachowo mianem bruksizmu czyli podświadome i mimowolne zaciskanie i tarcie zębów szczęki i żuchwy. Bruksizm może występować podczas snu, ale również w ciągu dnia. Przypadłość ta jest często bagatelizowana przez pacjentów.

Do czego prowadzi bruksizm?

Tak naprawdę bezwiedne, nocne zgrzytanie zębami może prowadzić do tak poważnych konsekwencji zdrowotnych, jak utrata zębów, uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych czy nawet bóle kręgosłupa w w okolicy karku i szyi oraz na plecach. Mogą pojawiać się również nawracające bóle głowy dające się odczuć szczególnie rano. Osoby cierpiące na bruksizm często latami nie mogą znaleźć przyczyn tych objawów. Jednak kontrola stanu jamy ustnej i uzębienia pozwala stwierdzić ukruszenia i wyraźne starcie zębów, często także nawet żółte plamki na powierzchniach żujących trzonowców, świadczące o uszkodzeniu szkliwa przez zgrzytanie.

Jak leczymy bruksizm?

Leczenie bruksizmu opiera się m.in. na stosowaniu szyny relaksacyjnej zakładanej na noc. W Centrum Stomatologii Lecznic Citomed stosujemy niezwykle skuteczną metodę jaką jest toksyna botulinową. Botoks w terapii leczenia bruksizmu wstrzykiwany jest przez lekarza w odpowiednie mięśnie, co sprawia, że zgrzytanie zębami całkowicie ustaje. Pozostałe mięśnie twarzy pracują jednak bez zmian, dlatego też Pacjent nie odczuwa żadnych negatywnych skutków zabiegu. Co więcej, poprawie ulega też owal twarzy – staje się on szczuplejszy.

Dużą zaletą leczenia bruksizmu toksyną botulinową jest nie tylko jego wysoka skuteczność, ale też bezpieczeństwo i szybkość działania – efekty pojawiają się już po około tygodniu.